Початок досудового розслідування
Повідомити прокурора про початок досудового розслідування може будь-який слідчий, який входить у групу слідчих у відповідному кримінальному провадженні. КПК не покладає такого обов’язку виключно на керівника органу досудового розслідування. Крім того, КПК не зобов’язує кожного слідчого, який входить у групу слідчих у цьому кримінальному провадженні, повідомляти прокурора про початок проведення саме ним досудового розслідування. Таке повідомлення може здійснювати один зі слідчих відповідної групи слідчих
Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: місцевий суд визнав винуватим та засудив ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 27 — ч. 3 ст. 28 — пунктами 11, 12 ч. 2 ст. 115, ч. 3 ст. 27 — ч. 3 ст. 28 — ч. 1 ст. 263 КК; ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_3 за ч. 3 ст. 28 — пунктами 6, 11, 12 ч. 2 ст. 115, ч. 3 ст. 28 — ч. 1 ст. 263 КК.
Апеляційний суд залишив без зміни цей вирок.
У касаційній скарзі сторона захисту, серед іншого, вказує, що начальник СВ ГУНП ОСОБА_11 не повідомив прокурора про те, що він розпочав досудове розслідування. При цьому матеріали кримінального провадження не містять документів, які б підтверджували, що проведення досудового розслідування прийнято ОСОБА_11 або доручено будь-якому слідчому чи слідчій групі місцевого ВП після прийняття постанови прокурором. Окрім того, на думку захисника, слідчий ОСОБА_24 не мав повноважень на здійснення досудового розслідування, оскільки доручення про проведення та повідомлення про початок досудового розслідування були прийняті до внесення відомостей у ЄРДР та без прийняття постанови про доручення проведення досудового розслідування слідчому ОСОБА_24, а тому всі проведені ним слідчі (розшукові) дії є недопустимими доказами.
Позиція ККС: залишено без зміни рішення судів попередніх інстанцій.
Обґрунтування позиції ККС: за результатами касаційного перегляду колегією суддів ККС не встановлено істотного порушення вимог кримінального процесуального закону.
Щодо твердження захисника про те, що начальник СВ ГУНП ОСОБА_11 не повідомив прокурора про те, що він розпочав досудове розслідування.
У цьому кримінальному провадженні згідно з повідомленням старшого слідчого ОСОБА_21 про початок досудового розслідування кримінального провадження з попередньою правовою кваліфікацією за ч. 1 ст. 115 КК повідомлено начальника відділу місцевої прокуратури. Тобто органом досудового розслідування виконано положення ч. 6 ст. 214 КПК. Натомість ст. 39 КПК не передбачає наявності саме у керівника органу досудового розслідування такого обов’язку, як повідомлення прокурора про початок досудового розслідування, тому такого обов’язку саме у ОСОБА_11 і не було.
Щодо доводів сторони захисту про проведення досудового розслідування особами, які не були уповноважені на його проведення.
Як вбачається із постанови про створення слідчої групи для проведення досудового розслідування, прийнятої заступником начальника СУ ГУНП, здійснювати досудове розслідування у кримінальному провадженні було доручено групі слідчих, серед яких був і слідчий ОСОБА_24. З огляду на наявність у вказаних слідчих повноважень на проведення досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні, проведені ними слідчі (розшукові) дії є допустимими доказами.
Щодо доводів захисника про те, що слідчий ОСОБА_24 не мав повноважень на здійснення досудового розслідування, оскільки доручення про проведення та повідомлення про початок досудового розслідування були прийняті до внесення відомостей до ЄРДР.
Такі твердження є надуманими, адже відповідно до матеріалів кримінального провадження заява про вчинення кримінального правопорушення надійшла до органу досудового розслідування 07.02.2019, на підставі якої 08.02.2019 відомості про кримінальне правопорушення були внесені до ЄРДР. На підставі постанови про створення слідчої групи для проведення досудового розслідування від 08.02.2019, до складу якої було включено слідчого ОСОБА_24, останнім здійснювалося досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні. У подальшому з дотриманням правила ч. 6 ст. 214 та п. 1 ч. 2 ст. 39 КПК було повідомлено прокурора про здійснення досудового розслідування й видано доручення про проведення досудового розслідування.
Положення КПК не передбачають, щоб кожен слідчий, який входить у групу слідчих, повідомляв прокурора про початок проведення ним досудового розслідування. Водночас у цьому кримінальному провадженні на підставі ч. 6 ст. 214 КПК таке повідомлення здійснив старший слідчий СВ ГУНП ОСОБА_24, який входив у групу слідчих для проведення досудового розслідування.
Детальніше з текстом постанови ВС від 20.10.2022 у справі № 565/1354/19 (провадження № 51-443км20) можна ознайомитися за посиланням — https://reyestr.court.gov.ua/Review/106988921.
Олександр Тіньковський 06 / February
Креуючий партнер АО Астеелекс